گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر جناب آقای یوسف بن علوی وزیر مسوؤل در امور خارجی عمان به تهران


  چاپ        ارسال به دوست

سفر جناب آقای یوسف بن علوی وزیر مسوؤل در امور خارجی عمان به تهران

سفر جناب آقای یوسف بن علوی وزیر مسوؤل در امور خارجی عمان به تهران

سفر جناب آقای یوسف بن علوی وزیر مسوؤل در امور خارجی عمان به تهران

جناب آقای یوسف بن علوی وزیر مسوؤل در امور خارجی عمان طی سفر  به تهران در روز چهارشنبه ( ۲۱تیرماه ۱۳۹۶ ) با جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امورخارجه کشورمان دیدار کرد.و گفتگو کرد  

دکتر روحانی در دیدار با یوسف بن علوی، روابط ایران و عمان را صمیمانه، برادرانه و نزدیک دانست و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های تهران – مسقط تاکید کرد.

رییس‌ جمهور کشورمان ، عمان را کشوری دوست و همفکر در بسیاری از سیاست‌های منطقه‌ای دانست و خاطر نشان کرد: باید از فرصت روابط خوب تهران – مسقط درراستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین به نفع مردم دو کشور استفاده کنیم.

 ایشان توافقات اقتصادی ایران و عمان در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، همکاری‌های دو جانبه بندری، کریدور ترانزیتی شمال جنوب وتوسعه روابط تجاری و اقتصادی میان تجار و بخش‌های خصوصی دو کشور را حائز اهمیت برشمرد و بر ضرورت تلاش مسئولان در کمیسیون مشترک دو کشور برای تسریع در اجرای هرچه زودتر این توافقات تأکید کرد.

رییس جمهور امکانات پیشرفته بنادر جنوبی ایران از جمله بندر چابهار را فرصت و ظرفیت مناسبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان کشورهای منطقه برشمرد و اظهار داشت: شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی عمان نیز می‌توانند در پروژه‌های گوناگون کشورمان حضور یافته و در آنها مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند.

ایشان با تاکید بر لزوم تلاش و همکاری کشورهای منطقه برای حل مشکلات و معضلات منطقه‌ای، ریشه کن کردن تروریسم به عنوان میکروبی مسری در منطقه را نیازمند کمک و همکاری همه کشورها و استفاده از تمامی توان و امکانات در این راستا دانست.

رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه ایران، عمان و کویت همواره رایزنی‌های مثبتی در قبال مسایل منطقه‌ای داشته‌اند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه تلاش که منجر به پایان اختلافات و درگیری‌ها در منطقه شود، استقبال می‌کند.

یوسف بن علوی وزیر مسئول در امور خارجی سلطنت عمان نیز در این دیدار، روابط ایران و عمان را بسیار مستحکم دانست و افزود: روابط دو کشور نه تنها بر مبنای مناسبات دیپلماتیک، بلکه روابطی دوستانه، مستحکم و برادرانه بوده و علاقه به توسعه روابط با ایران نه تنها یکتعارف دیپلماتیک، بلکه یک باور در تمام حاکمیت عمان است.

وزیر مسئول در امور خارجی سلطنت عمان، روابط دو کشور را در طول تاریخ، ریشه‌دار، ارزیابی کرد و گفت: پیشرفت‌های ایران بویژه در زمینه دستیابی به فناوری هسته‌ای و برجام موجب اقتدار این کشور، در منطقه و جهان بوده و ایران توانست جامعه جهانی را قانع کند که یک قدرت بین‌المللی است.

بن علوی بر حل هرچه سریعتر اختلافات و رویارویی های منطقه ای از طریق روش های دیپلماتیک تاکید کرد و اظهار داشت : نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مسالمت آمیز مسایل منطقه‌ای و همچنین حل بحران سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش مهم و تأثیرگذار بوده است.

وزیر مسئول در امور خارجی سلطنت عمان با تأکید بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش مناسبات تهران – مسقط توسعه روابط با ایران را از سیاست‌های اصولی عمان برشمرد و خواستار توسعه روابط در بخش‌های مختلف از جمله روابط اقتصادی و تجاری و همکاری‌های بندری میان دو کشور شد.

یوسف بن علوی همچنین با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار نمود . در این دیدار دو طرف در خصوص روابط دوجانبه و راه‌های گسترش و تعمیق مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. هم‌چنین دو طرف ضمن مطلوب توصیف کردن روابط دو جانبه بر گسترش روابط اقتصادی متقابل  به موازات روابط بسیار خوب سیاسی تاکید کردند.

 

رایزنی و تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه‌ای از دیگر محورهای این دیدار بوده است .

 

٢٢:٤٠ - 1396/04/22    /    شماره : ٤٦٥٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران