معرفی سفیر
اخبار > مصاحبه خبرگزاری ایرنا با حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد رضا نوری شاهرودی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه خبرگزاری ایرنا با جناب آقای محمد رضا نوری شاهرودی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران

مصاحبه خبرگزاری ایرنا با حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد رضا نوری شاهرودی

بسمه تعالی

مصاحبه خبرگزاری ایرنا با  حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد رضا نوری شاهرودی سفیر محترم  جمهوری اسلامی ایران در سلطنت عمان

۱- شور و هیجان ایرانیان مقیم پادشاهی عمان را برای شرکت در انتخابات چگونه ارزیابی می کنید.

با توجه به بررسی های بعمل آمده و فضای گرم بوجود آمده ایرانیان عزیز مقیم عمان حضور بالا و پررنگی در انتخابات خواهند داشت و مشارکت سیاسی خود را در تعیین سرنوشت کشورشان به منصه ظهور می رسانند . اینجانب امیدوار هستم که مردم همیشه در صحنه کشورمان این بار نیز حماسه دیگری را رقم بزنند و با مشارکت حداکثری خود جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش تقویت نمایند .

۲- نظر افکار عمومی مردم عمان نسبت به پخش آزادانه و مستقیم مناظره های کاندیداها چیست؟

روابط ممتاز میان ایران و عمان  و اشتراکات تاریخی ، فرهنگی و دینی دو کشور همسایه و همچنین روابط بسیار خوب رهبران دو کشور با یکدیگر زمینه ساز رویکرد مثبت متقابل در سطوح مختلف دو کشور شده است . مردم عمان ایران را دوست دارند و با علاقه اخبار کشور ما ، و از جمله اخبار انتخابات اخیر را دنبال می کنند . رسانه های عمانی از ماهها قبل اهتمام بالایی به پوشش  اخبار انتخابات در ایران داشته اند و فضای آزاد و مستقیم مناظره های انتخاباتی را منعکس کرده اند . پخش آزادانه و مستقیم مناظره های کاندیداهای ریاست جمهوری خود یکی از نماد های مردم سالاری و آزادی بیان و افکار در جامعه بزرگ ایران می باشد و این رویکرد  برای مورد توجه مردم بسیاری از کشورهای جهان می باشد .    

۳-  چه تمهیداتی از سوی سفارت برای برگزاری باشکوه ومشارکت حد اکثری در انتخابات اتخاذ شده است؟

-        اطلاع رسانی برگزاری انتخابات  از طرق مختلف . برای این منظور از  سایت سفارت ، ارسال پیامک ، ارسال پیام در شبکه های مجازی ، استفاده از اطلاعیه ها در اماکن پرتردد ایرانی ها ) و... جهت اطلاع رسانی استفاده شده است .

-        پیگیری و تهیه ملزومات برگزاری انتخابات و دریافت تعرفه اخذ رای و مهرها و ملزومات لازم برای برگزاری انتخابات .   

-        انتخاب و معرفی اعضای هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات به ستاد انتخابات خارج از کشور و صدور احکام آنها . 

          برگزاری چند جلسه توجیهی با هیات اجرایی و عوامل برگزاری انتخابات برای بررسی موارد موجود .

-        تهیه پلاکارد و نصب آن در مقابل ورودی محل رای گیری .

- تنظیم تمامی امور لازم برای برگزاری .

ضمنا با عنایت به اینکه اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان ساکن در عمان مقیم استان مسقط می باشند از این رو  تنها یک شعبه اخذ رای ثابت در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط برای این منظور در نظر گرفته شده است.

اما با عنایت به اینکه ناوگروه چهل و ششم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حدود ۳۰۰ نفر از پرسنل خود در آب های عمان می باشند صندوق سیار رای نیز جهت اخد آرای این دلاورمردان عزیز کشورمان تعبیه شده است و تمامی تدابیر لازم و هماهنگی های مربوطه

با مقامات محل انجام شده و اعضای ستاد اجرایی و ناظران برای اخذ رای به داخل ناوها عزیمت می نمایند .

 

۴- با توجه به استقبال مقامات عمانی از توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران  انتخابات باشکوه چه تاثیری در تقویت موقعیت ایران در منطقه و گسترش مناسبات دارد؟

سلطنت عمان دارای روابط تاریخی و ممتازی با جمهوری اسلامی ایران می باشد . این روابط بر مبنای مشترکات فرهنگی ، تاریخی ، جغرافیایی و بر اساس اراده مشترک رهبران دو کشور با ثبات بوده و بنظر می رسد روابط این دو کشور دوست و همسایه  ثبات و روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد .

۵- سفارت کشورمان تا چه میزان در ارائه خدمات کنسولی به هموطنان مقیم موفق عمل کرده است؟

با تلاش کارکنان محترم بخش کنسولی این سفارت تمامی خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم در عمان و همچنین سایر مراجعه کنندگان غیر ایرانی ارائه می گردد و بنا به بررسی های بعمل آمده این بخش در ارائه خدمات مختلف کنسولی موفقیت های خوبی داشته است . البته طرح هایی چندی در راستای ارتقای سطح خدمات کنسولی و تسهیل در ارائه خدمات در برنامه اینجانب قرار دارد که بزودی اجرایی خواهد شد .  

 

 


١٣:١٠ - 1396/02/29    /    شماره : ٤٥٥٥٤٦    /    تعداد نمایش : ٤١٢خروج
وزارت امورخارجه | تماس با ما | رواديد الكترونيك | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو