گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مقالات برگزیده مندرج در روزنامه های عمان مهر ۹۷: تاثیر منافع متقابل و قابل اعتماد بر آینده روابط بین المللی در قرن ۲۱


  چاپ        ارسال به دوست

مقالات برگزیده:

مقالات برگزیده مندرج در روزنامه های عمان مهر ۹۷: تاثیر منافع متقابل و قابل اعتماد بر آینده روابط بین المللی در قرن ۲۱

 

مقاله: تاثیر منافع متقابل و قابل اعتماد بر آینده روابط بین المللی در قرن ۲۱

روزنامه الوطن: دوشنبه ۱۶ مهر نویسنده: محمد بن سعید الفطیسی

نویسنده معتقد است نیازمندی های کشورها دارای تاثیراتی در سطوح مختلف اقتصادی، تجاری و حتی تقسیم کار بین المللی است و این امر در فعالیت های مشترک بین المللی میان کشورها با حجم و نظام های سیاسی و اقتصادی مختلف مشهود است. به عقیده وی هیچ کشوری هرچند که دارای توانمندی های ذاتی فراوان باشد، نمی تواندمستقل عمل کند. نمونه این امر تولید محصولات کشورها در کشورهایی با نیروی کار ارزان تر و یا وابستگی کشورهای بزرگ صنعتی به یکدیگربرای مدیریت جریان اقتصادی و تجارت بین الملل است. نویسنده می افزاید: بسیاری از کشورهای بزرگ به دلیل افزایش مصرف انرژی ،‌متکی به کشورهایی با حجم و توان کمتر هستند مانند روابط آمریکا و چین با کشورهای تولیدکننده نفت.

نویسنده تصریح می کند: سیاست؛(نفت در قبال سلاح و امنیت) بیش از سایر سیاست های بین المللی بر گسترش اصل تقابلی یا تاثیر اعتماد بین المللی میان کشورهای بزرگ و کوچک تاکید دارد. تا جاییکه آمریکا در دوره دونالد ترامپ، کشورهای عربی نفت خیز و در راس آن ها کشورهای خلیج فارس(ن) را به قطع کمک های تسلیحاتی آمریکا یا کاهش حمایت از آن ها و تحقق امنیتشان در صورت عدم ارائه نفت با بهای اندک تهدید می کند.

نویسنده معتقد است: سقف تهدیدات معاصر این قدرت ها افزایش یافته و منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی راه را برای دخالت های نظامی این کشورها گشوده است و اعتماد کشورهای بزرگ به واحدهای خرده ریز سیاسی، تبدیل به انگیزه ای برای اشغال این کشورها و غارت ثروت ها و قابلیت های ملی آن ها شده است. وی از علل این رویکرد کشورهای بزرگ برای اتخاذ سیاست تهدید و زور، به نیاز آن ها به چیزی که به طور کامل در اختیار ندارند(مانند نفت) و یا تمایل آن ها به تحقق حادثه ای مشخص در کشورهای کوچک اشاره می کند.

ترجمه و تلخیص: مریم هاشمی


١٥:٠١ - 1397/07/16    /    شماره : ٥٣٩١٠٠    /    تعداد نمایش : ٣٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران